Ürün başarılı bir şekilde sepete eklendi.
lastikjantavm montaj noktaları Montaj Noktaları

Lastik Kullanım Ömrü Ne Kadar? - Lastik Raf Ömrü

Lastik Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Lastik Kullanım Ömrü Ne Kadar?

Kullanıcıların en çok kafasını karıştıran, herkesin üzerine farklı yorumlar yaptığı “lastik ömrü” konusunda sizlere en doğruyu bilgiyi vermek adına, bu yazımızı derledik.


Lastik kauçuktan üretilen, kimyasal ve doğal malzemelerin işlenip, teknoloji ile harmanlanması ile ortaya gelen bir üründür. Lastiğin ekonomik ömrü dediğimiz bir kullanım süresi vardır. Bu süre Ankara Ticaret Odasının açıkladığı gibi lastik ömrü 10 yıldır. Ancak bu 10 yıl, tamamen lastiğin kalitesine, saklanma koşullarına, kullanım şekline göre değişiklik gösterir.
Lastiğinizi aldınız, 10 yıl kullanmakta, 5 yıl kullanmakta, 1 yıl ya da 1 ay kullanmakta tamamen sizin elinizde. Lastik performans gösterebilmesi açısında, güçlü bir malzeme yapısına ve dokusuna sahiptir. Gıda değil ki bozulsun, çürüsün… Anca aldığı darbeler, yanlış saklanma, jant üzerinde takılıyken depolanma, neme maruz kalma durumları olursa lastik çürür.


Lastiğin kullanım ömrü, lastiğin yanağında yazan tarihten itibaren başlar. Bu bilgi DOT olarak gösterilir. Örnek olarak; 25 18 dot bilgisine sahip bir lastik, 2018’in 25. Haftası üretilmiş, demektir.


Almış olduğunuz lastik eğer iki yıl önce üretilmiş ise, lastiğinizin sekiz yıl ömrü kalmış demektir. Lastiğinizin kontrol mekanizması sizlersiniz, güvenliğimiz ve sürüş konforumuz için sürekli lastiklerimizi kontrol ediyor olmalıyız. 60 ay geçtikten sonra lastikte kullanılan koruyucu kimyasal maddeler nedeniyle, uzman servislerde baktırılmalıdır. Diş derinliği yasal rakamların altına düştüğünde lastiğinizi mutlaka değiştirmelisiniz.


Lastiğin raf ömrünü etkileyecek bir diğer önemli unsur ise; lastiğinizin aracınızın orijinal ölçüsünde olmasıdır.

 

Eski Tarihli Ucuz Lastikler

Siz değerli müşterilerimiz için, hiç araca takılmamış, depomuzda doğru şekilde saklanmış stoğumuzdaki lastiklerde indirimler yaptık. Bu lastikler sıfır lastiklerin, piyasa fiyatının çok daha altında olup, tamamen müşterilerimizin yararlanması için sitemizde sunulmaktadır. Lastik kategorisini incelediğinizde, aynı lastiğin yılı değiştiğindeki indirim iskontolarını sizlerde göreceksiniz. Bu lastikleri kesinlikle ikinci el lastiklerimiz ile karıştırmamalısınız. Eski dotlu lastik kampanyalarımız dahilinde olup, hiç kullanılmayan, km yapmamış, etiketi ile duran lastiklerdir. Sitemizde eski tarihli sıfır ürünleri ayırt edebilmeniz adına, ürün adı kısımlarına tarih bilgisi konulmuştur, ürün alımı yaparken mutlaka ürün adını kontrol ediniz. Aklınıza takılacak her soru için bize canlı destekten ya da telefon numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.