Ürün başarılı bir şekilde sepete eklendi.
2.El Lastik Sat lastikjantavm montaj noktaları Montaj Noktaları

Akü Kontrolü - lastikjantavm.com

Akü Kontrolü

Akü Kontrolü

Akü, araçların bağımlı olduğu, sürekli kontrol gerektiren bir parçasıdır. Ezkaza aracınızın radyosunu, farını istemsiz açık unutursanız, aracınız aküyü tüketmeye devam edecektir. Buda çoğu zaman planların aksamasına, yolda kalınmasına sebebiyet verir.

Kullanmış olduğunuz aracınızın akü seviyesi kontrol edilebilmesi bir takım ölçümler yapılır. Bu ölçümün yapılabilmesi için ölçüm cihazına ihtiyaç vardır. Ustalarımız, servisimizde kullanılan Multimetre ölçüm cihazı ile en doğru şekilde akü kontrolü yapmaktadır.


Akü Kontrolü Nasıl Yapılır?

Akü firmalarının, akülerin genel durumu hakkında üzerine koydukları bir etiket bulunmaktadır. Ölçüm cihazımızın 2 kablosunun birini akümüzün artı tarafına birisini de eksi tarafına takıyoruz. Dijital ekrana sahip olan cihazımız, kısa sürede gerekli ölçümü yapıp, bize ekranda gösteriyor.


Bu değer 12V 60 amper bir aküden örnek verecek olursak; araç motoru çalışmıyorken, sonuç 10.4 değerinin altına düşüyorsa, akü değerimizin düşük, akünün bitmek üzere olduğu anlamına gelmektedir.


Eğer akü kontrolü sırasında araç motoru çalışır haldeyse, ekranda gösterilen değer 13.9 ve altı ise akü değeri düşük, 14.3 üzerindeyse akü değeri yüksek anlamına gelmektedir.

Akü Kontrolü Mecidiyeköy

Akü kontrolü yapılmadan önce, kontrol edilmesi durumlar vardır.


-Kırık veya çatlak kapak ve kutu,

-Yerinden oynamış, kopmuş veya gevşemiş kutupları

-Tıkanmış gaz çıkış delikleri

-Eğer sorun akünün değerinden değil, kendisinden kaynaklı bir hasara uğramış ise kontrol etmeye gerek yoktur.


Akünüzün durumunu en doğru şekilde analiz edebilmek için, işini bilen uzman servislerde kontrol edilmesinde fayda vardır.