Kış Lastiği Takma Zorunluluğu - Kış Lastiği Yasası ve Cezası

Ürün başarılı bir şekilde sepete eklendi.
Montaj Noktaları
SEPETİ SİL
Siparişi Tamamla

Kış Lastiği Takma Zorunluluğu

Kışın kendisini göstermesi ile başlayan, her yıl merak konusu olan, "bu sene kış lastiği zorunluluğu var mı?” sorusu, geçtiğimiz birkaç seneden beri Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından zorunlu uygulama haline getirildi. Trafik kazalarını önlemek, olası trafik vakalarını engellemek, güvenli yolculuk sağlamak için kış lastiği yasasına önem veriyoruz, vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz.

Kış lastiği yasası hangi araçlar için geçerli? Yılın hangi aylarında kış lastiği takılmalı? Kış lastiğinde nelere dikkat edilmeli? Tüm merak edilenleri yazımızın devamından okuyabilir ve satış müdürümüzün sizler için hazırladığı videodan izleyebilirsiniz.
Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış lastiği takma zorunluluğu, yasa kapsamında 1 Aralık tarihinden başlıyor ve 1 Nisan tarihine kadar devam ediyor. Uzun yol yapan ve yolcu taşıyan ticari araçların hepsi bu yasaya kanunen uymak zorundadır. Ticari araçların yanı sıra, biz mutlaka karın düştüğü, kışın zorlu geçtiği tüm şehirlerimizde binek ve 4x4 araçlarında kış lastiği takmasını mutlaka öneriyoruz.

Çünkü normal yaz lastikleri ile kış lastikleri arasında desen ve teknoloji farklılıkları yer almaktadır. Belli sıcaklığın altına düşüldüğünde yaz lastiğiniz istediğiniz performansı gösteremeyecektir. Sürüş konforunuz ve güvenliğiniz tehdit altına girecektir.

Kış Lastiği Yasasına Uymamanın Cezası

Kar lastiğinizi takmanın zorunluluğu Resmi Gazete yayınlanmış olup, 687 nolu maddede yer almaktadır. Verilen bilgiye göre 2017 yılı için 625 TL olan ceza tutarı, 2018-2019 yılları için 715 TL olarak beklenmektedir. 2020-2021 yılı itibariyle 835 TL olmaktadır.


Kış Lastiğinin Faydaları Nelerdir?

Kış lastikleri, buzlu ve karlı zeminde yol tutuşu sağlar, virajlı yollarda lastiğin dönme direncini kontrol altında tutar. Kimyasal özellikleri sayesinde sıcaklık 7 derecenin altına düştüğünde sertleşme yapmaz, yola tutunmasında değişiklik görülmez. Yaz lastiğine oranla %25 çekiş gücü artacaktır. Seyir halinde 80km/s hızında olan bir otomobil, ıslak zeminde yaz lastiği ile 40 metre mesafeye ihtiyaç duyarken, kış lastiği 34 metrede durabilir, buda bir çok kazanın önüne geçer.

Ve her zaman müşterilerimize ve tüm araç kullanıcılarına, 4 adet araç lastiğinin de kışlık lastik olmasını öneriyoruz ve mutlaka aracın orijinal lastik ölçülerinde lastik taktırmalarını söylüyoruz.kış lastiği zorunluluğukış lastiği uygulamasıkar lastiği yasasıkış lastiği cezası