Ürün başarılı bir şekilde sepete eklendi.
lastikjantavm montaj noktaları Montaj Noktaları
Sepeti Sil
Siparişi Tamamla

Lastik Diş Derinliği Ölçüm - lastikjantavm.com

Lastik Diş Derinliği Ölçüm

Servisimizde, lastik diş derinlik ölçümleri dijital derinlik ölçme cihazı ile yapılmaktadır. Bizi bu konuda uzman kılan en büyük etken ise, ikinci el lastik satışımız ve lastik oteli hizmetimizdir. Depolarımızda bulunan her ikinci el lastik, sitemizde satışa konulmadan önce diş derinlikleri ölçülerek, lastiğin üzerine etiketlenir ve birebir ürünün fotoğrafı çekilerek sitemizde yayınlanır. Aynı şekilde müşterilerimizin lastik oteline kalkacak lastikleri de depolanmadan önce diş derinlik ölçüm testinden geçer.

Yasal Lastik Diş Derinliği Ne Kadar Olmalıdır?

Mevsimine göre lastiklerin diş derinliği çok önemli güvenlik unsurudur. Yaz lastiği ile kış lastiği değişiminin yapılmasının nedenini iki lastiğin diş derinlikleri arasındaki belirgin farktır. Çoğu bilinçsiz sürücü kış aylarında, yaz lastiği kullanmaya devam ettiği için trafik kazalarına sebebiyet vermektedir. Sürücüler mutlaka her yıl yasaya uygun lastiklerini takmalı ve lastik diş derinliğini kendisi ya da uzman servisler tarafından kontrol ettirmelidir.

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından belirtilen yönetmeliğe göre yasal aşınma sınırı, lastik diş derinliği en az 1,6mm olmalıdır.

Yasanın belirlediği ölçüler, yaz lastiklerinde 3mm, kış lastiklerinde ise diş derinliği 4mm olmalıdır.

Sıfır lastiğin diş derinliği otomobil lastiklerinde 8mm, 7mm olarak görülmektedir. Aracınızın muayeneden geçmesi için yasanın belirttiği mm’lerin üzerinde olması gerekmektedir, bizim önerimiz 5mm’in altına düşen lastiklerin yenisi ile değiştirilmesidir.


Aşınmış Lastiği Nasıl Anlarız?

Lastik sırt derinliği 1,6 mm’e düştüğünde, lastik kullanım ömrü aşılmış demektir. Sürücü kanunu ihmal etmiş olur. Aşınmış lastik ile trafiğe çıkmanın 77 TL cezası bulunmaktadır.

 

Kendimiz Lastik Diş Derinliğini Nasıl Ölçeriz?

1 TL Testi

Dijital Lastik Diş Derinliği Ölçer

1 TL ve 50 kuruş ile kolayca diş derinliği ölçümü yapılabilir. 1 TL ve 50 kuruş bozuk paralarının dış tarafındaki halka 4 mm’dir. Lastik sırt kanalına bozuk para yerleştirildiğinde, eğer dış halka Atatürk büstünün üzerine kadar kapıyorsa, lastikleriniz ideal demektir. Ancak dış halkanın içinde kalırsa lastiğiniz 3mm’lere kadar düşmüş, lastiğin yenilenmesi gerekmektedir.

Lastik diş derinliği dijital ölçüm cihazları ile çok daha kolay şekilde, sonuca varmanız mümkün oluyor. Cihazı lastiğin kanalına yerleştirdiğinizde, direk mm değeri dijital ekrana yazıyor. Lastiğin birkaç kanalından hızlıca bu ölçümü yapabiliyorsunuz.

Lastiklerinizin hızlı bir şekilde aşınmamasını istiyorsanız, lastik hava basıncının doğru bir şekilde basıldığından emin olmalısınız. Lastiğin doğru hava basıncına sahip olması doğrudan aracın sürüş konforunu etkilemektedir. “Lastik Hava Basıncının Önemi” yazımızdan bu konu ile ilgili detaylı yazımıza ulaşabilirsiniz.

Bunun dışında, girintili çıkıntılı arazi koşulları, yüksek hız, aşırı yüklemede lastik diş derinliği aşınmasını etkileyen faktörler arasındadır.