Ürün başarılı bir şekilde sepete eklendi.
lastikjantavm montaj noktaları Montaj Noktaları

Kış Lastiği mi, Kar Paleti mi? - lastikjantavm.com

Kış Lastiği mi, Kar Paleti mi?

Kış Lastiği mi Kar Paleti mi?

Araç sürücülerinin en dikkat etmesi gereken, kış aylarının kendini gösterdiği zamanlardır. Yolun karlı ve buzlu, kaygan olması ciddi bir tehlike unsurudur. Aracınızın bu zorlu kış koşullarına her daim hazırlıklı olması gerekir. Kimi sürücü kış lastiği takar kimisi ise yaz lastiği üzerine zincir ya da palet takarak kışı bitirir. Kar paleti kullanmak tercih meselesi olsa da, araçta kar zinciri bulundurulması zorunludur.


Karın fazla olduğu yüksek kesimli yerlerde, mutlaka kış lastiğiniz olsa bile kar zinciri, kar paleti takmalısınız. Trafik cezası yemenizde söz konusu olabilir.


Kış Lastiği mi, Kar Paleti mi?


Kış lastiği mi kar paleti mi sorusuna şu şekilde açıklık getirebiliriz. Kış lastiği uygulaması ile birlikte zaten, Aralık ve Nisan aylarında araç üzerinde kış lastiği takılması zorunludur. Kar paleti lastiğin üzerine oturan, buzda kaymayı önleyen ve aracın karda rahat kalkmasını sağlayan bir unsurdur. Kış lastiğinin görevlerini göremez. Kış lastiği olduğu zaman aracınızda, yol tutuşunuz artar, fren mesafeniz azalır. Kontrol tamamen sizde olur. Siz eğer yaz lastiği ile kar paleti kullanırsanız, güvenliğiniz tam olmayacaktır. Üstelik yaz lastikleri mevsim standartlarına uygun yapıda olmadığından, zincir, palet ve zorlu yol koşullarından deforme olacaktır, çabuk yıpranacaktır. Kış lastiği size sadece karlı yolda değil, ıslak zeminde de performans sağlayacak bir üründür.


Bir yanlışa daha bu yazımızda açıklık getirmek isteriz. Kar lastiği demek ve kış lastiği arasında fark vardır. Kış lastiği karda %100 performans sağlar diye bir açıklama yoktur. Kış lastiğini ancak yaz lastiği ile karşılaştırmak doğru olandır. Çünkü kış lastiğinin teknolojisi ve dizaynı yaz mevsimlerine göre değil, kış mevsime göre tasarlanmıştır.


Trafik kazanlarının önüne geçmek istiyorsak önce kendimiz tedbirlerimizi doğru şekilde almalıyız. Önce kendimiz dikkat etmeliyiz ki, diğer hatasız sürücülerinde sebebi olmayalım. Araç sürerken en önemli şey dikkattir. Aracımız dört dörtlük olur ama yaptığımız küçük bir ihmal büyük sonuçlara sebebiyet verir.


Eğer lastikfiyatları yüzünden, mevsimine göre lastik kullanmıyorsanız. Yaz lastiği üzerine, kar zinciri alırım daha uygun fiyatla düşüncesinde iseniz, size piyasaya sunduğumuz ikinci el lastikleri önerebiliriz. İkinci el lastikler, bütçe dostu olup, sıfır lastiklerle aynı kaliteye sahiplerdir. Diş derinliği iyi olan kışlık ikinci el lastikleri, çok uygun fiyatlarla alabilirsiniz. %50’ye varan kazanç sağlarsınız hem de güvenli bir kış geçirmiş olursunuz.