Ürün başarılı bir şekilde sepete eklendi.
lastikjantavm montaj noktaları Montaj Noktaları

Doğru Lastik Nasıl Seçilir? - Lastikjantavm

Doğru Lastik Nasıl Seçilir? - Lastikjantavm
Doğru Lastik Nasıl Seçilir?

Aracına lastik alma konusunda kararsız olanlar, hangi lastiği alması gerektiğini bilmeyenler için, dikkat edilmesi gerekenleri yazımızda derledik.

Lastiğinizi alırken dikkat etmeniz gereken 5 önemli kural

1-Aracınızın modelini, üretim yılını mutlaka bilmelisiniz

Her aracın taktığı lastik ebadı farklıdır. Bu ebatlar aracın modeli, yılına göre de değişkenlik göstermektedir. Aracın motor gücü, beygiri değiştiğinde bile aracın lastik ebadı farklılık gösterebilir. Aracınızın yılından emin olmadığınız sürece de, lastik almak için danıştığınız kişiler sizi doğru yönlendiremeyeceklerdir. Bu gibi durumlarda, en güvenilir bilgi araç ruhsatınızda bulunmaktadır. Ruhsatınıza bakarak, aracınızın modelini ve yaşını kolayca öğrenebilirsiniz.

Ruhsat Örneği; 2014 Model Nissan Qasqai 1.6 Model gibi…

 

2-Aracınıza takılması gereken lastik ebadını bilmelisiniz

Aracınıza lastik almak için bir araştırma içerisindeyseniz, aracınızın mutlaka lastik ebadını biliyor olmanız gerekir. Lastik ebadını bilmeden yapacağınız her araştırma, zaman kaybı olacaktır. Fiyat almak için danışacağınız lastikçiler, öncelikle size aracınızın lastiğini ya da marka, modelini soracaktır. Almanız gereken lastiğin ebat bilgilerini, aracınızda takılı olan lastiklerin yanak kısmına bakarak öğrenebilirsiniz. Göreceğiniz “205 55 R16”, “225 45 R17” gibi şeklindeki büyük rakamlar lastiğinizin ebadıdır. Lastik ebadı dediğiniz bilgi, aslında lastiklerinizin kimliğidir. Çünkü her aracın takması gereken orijinal lastik ölçüleri bulunmaktadır. Yanlış ebat taktığınızda, aracınıza zarar verebilirsiniz. Aracınızda takılı olan lastiklere baktınız ancak lastik yazıları zamanla aşınmış, silinmiş olabilir. O zaman yapmanız gereken en doğru hamle; aracınızın sol kapı kenarına bakmaktır. Bu bilgi bazı araçlarda benzin depo kapağında da olabilir. Hatta bu alanlarda aracınıza olabilecek muadil ebatlar da varsa, o ebatları da buradan görebilirsiniz. Baktınız göremediniz, aracınızın kitapçığında da bu bilgi sizlere sunulmaktadır. Sahip olduğunuz araç ikinci el ise lastiklerini değiştirmeyi düşünüyorsanız, üzerinde takılı olan lastik yanlış ölçüde olabilir, bu da sık duyduğumuz konulardandır. Bu nedenle en güvenilir yer sol kapı veya benzin depo kapağıdır.

Günümüzde artık araçların ön ve arka lastikleri farklı ölçülerde üretilebiliyor. Bazı araçlarda arka lastikler daha geniş olabiliyor, sebebiyse yüksek hıza ulaşıldığında araç savrulmasın diyedir. Bu nedenle aracınızın ön ve arka lastik ebatlarını ayrı ayrı kontrol etmelisiniz.

 

3-Lastikleriniz RFT olmalı mı olmamalı mı?

Genelde RFT kısaltmasıyla karşımıza çıkan Run Flat özelliğine sahip lastiklerdir. Halk arasında “patlamaz lastik” olarak da kullanılır. Patlamaz lastiklere aslında patlasa da giden lastik demek daha doğru olacaktır. Lastiğiniz yolda yarıldı, yaklaşık 80 km’ye kadar yol almanızı sağlıyor. Sizleri en yakın lastik servislerine kadar güvenle götüreceklerdir. Yolda kaldığınızda veya kötü mevsim koşullarında yedek lastiği sökme, takma işlemleriyle uğraşmanıza gerek kalmaz. Bu bilgiler lastiklerin yanak kısmında Run Flat şeklinde yazmaktadır. Kısaltmalar ise lastik markasına göre değişkenlik gösterebilir. Pirelli’de RFT, Michelin’de ZP, Continental’de SSR, Hankook’da HRS, Goodyear’da ROF işaretlemesi olarak da görebilirsiniz. Aynı şekilde lastik ebatlarına bakabildiğimiz gibi aracınızın Run Flat teknolojisini destekleyip, desteklemediğini sol kapı ve benzin depo kapağına bakarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca sıfır araçların bagajında mini stepne (yedek lastik) yoksa lastikleriniz RFT diye, düşünebilirsiniz.

4-Mevsimine Göre Lastik Seçimi

Yaz mı, kış mı, dört mevsim mi lastik alacaksınız? Türkiye çok büyük coğrafya olduğu için iklim koşulları bölge bölge değişiklik gösterebiliyor. Akdeniz bölgemizde kış mevsimi tam yaşanmadığı için bu bölgelerde yaz ve dört mevsim lastik kullanımı avantajlı olacaktır. Ancak Marmara, Karadeniz bölgelerimiz çok yağış aldığı için bu bölgelerde kış ve dört mevsim kullanılmalıdır. Tabii kış lastiği kullanırken, yaz aylarında 7 derecenin üzerinde sıcaklıklar başladığında, her türlü yaz lastiğine geçiş yapılmalıdır. Çünkü yazın sıcaklayan zemin kış lastiklerinizin erimesine, çabuk deforme olmasa sebebiyet verir. Lastiğinizin ömrünü kısaltmamak için mutlaka zemin koşullarını göz önünde bulundurmalısınız. Aracınızın modeli, çekiş gücü ne olursa olsun güvenliğinizi sağlayan dört adet lastiğidir. Lastiklerinizi satın alırken 4 adet satın almalısınız. Bizlere müşterilerimizden en çok gelen sorulardan biri; “Aracım 4x4 zaten çok iyi çekiş gücü var, benim bir daha kış lastiği almam gerekir mi?”, lastikleriniz doğrudan aracınızın konforuna, performansına etki eder ve üretilen her lastik ayrı teknolojilere sahiptir. Kışın taktığınız lastik ile yazın taktığınız lastik bir olmaz. Diş derinliklerine bile baktığınızda, kış lastiklerini yaz lastiklerinden göz ile ayırt edebilirsiniz. 4 mevsim lastik alırken ise dikkat etmeniz gereken en önemli faktör, lastiğin Tam 4 Mevsim Lastiği olmasıdır. Aynı kış lastiklerinde olduğu gibi, lastiklerin yanak kısımlarında M+S ve kar tanesi işareti yer almalıdır. Lastik alırken şunu lütfen unutmayın, lastiklerinize ayıracağınız maliyetler yüksek gibi gelebilir ancak alacağınız lastiği uygun şekilde kullandığınız taktirde lastikleriniz sizlere 3-4 sene rahatlıkla götürecektir. Ayrıca bir de kış lastiği taktığınız zamanlar da yaz lastiklerinizi işinde uzman Lastik Oteli Hizmeti veren yerlere emanet ederseniz, lastiklerinizi uzun zaman aralıklarında kullanabilirsiniz. Lastikler aracın en önemli güvenlik unsurudur, içinde ailemizi, canımızı taşıyoruz, alınması gereken her tedbir mutlaka alınmalıdır. Ve önemsizleştirdiğimizde, başka insanların canına kast edeceğimizi unutmamalıyız.

5-Lastiklerinizi almadan önce işinde uzman Lastik Bayilerine danışınız

Lastiklerinizi alırken çok fazla araştırma yaptınız, tavsiyeler aldınız, yazılar okudunuz. Çok çeşit ile karşılaştınız, fiyat aralığı da sizi tedirgin ediyor. Çünkü lastikler pahalı malzemeler, araştırmadan hemen alınabilecek ürünler değil. Araç üzerine takılıp sürülen lastiğin iadesi de olmamaktadır. Hatalı lastik alırsanız bir daha almak size ayrı külfet olacaktır. Bu nedenle doğru bir seçim yapmalısınız.

Lastik sektörü her gün gelişen, her gün yeni modeller ile piyasayı genişleten bir yapıda. Artık lastik servisleri dışında alışveriş yapabileceğiniz lastik e-ticaret siteleri de günden güne artmakta. Aklınıza takılan her konuda, lastik danışmanlarımız telefonunuz diğer ucunda, bizleri arayarak merak ettiğiniz herşeyi sorabilirsiniz. Destek maillerimizden bizlere, sorularınızı mail olarak iletebilirsiniz. Lastik danışmanlarımız sizleri en doğru şekilde yönlendireceklerdir.

Yazımız hakkında daha kapsamlı bilgi almak için Cengiz Abi Youtube kanalımızda yer verdiğimiz “Doğru Lastik Nasıl Seçilir?” videomuzu izleyebilirsiniz.

Doğru lastik takın, güvende kalın…